Our range of products include mirror bracket / brass mirror bracket / mirror half & full bracket, ss square mirror cap, aluminum daimond bracket hallf & full, diamond mirror bracket / brass diamond mirror bracket half & full / aluminum half & full, diamond mirror cap / aluminum diamond mirror cap / mirror cap / chrome finish mirror cap and s s spacer.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 4 mm |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Surface Finish | Polished |
| Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Bracket Type | Mirror Holder |
| Grade | C26000 |
| Suitable Glass Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Wall And Ceiling |
| Load Capacity | Upto 10 kg |
| Design | Antique |
| Shape | Pyramid |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Type | Chrome |
Minimum order quantity: 500 Piece
(202), 19 mm, 25mm, 38mm, 50mm
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Bracket Type | Diamond Mirror |
| Material | Aluminum |
| Suitable Glass Thickness | 5 mm |
| Size | 6mm |
| Design | Diamond |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Load Capacity | 11 to 20 kg |
| Usage/Application | For Glass fitting |
| Shape | Round |
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bracket Type | Diamond Mirror |
| Material | Aluminium |
| Suitable Glass Thickness | 8 mm |
| Finish | SS Finish |
| Load Capacity | Upto 10 kg |
| Mounting Type | Glass |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5.5 / Piece Get Latest Price
| Bracket Type | Diamond Mirror |
| Material | Aluminium |
| Size | 4/6mm |
| Mounting Type | Glass |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | More than 150 mm |
| Spacer Type | Threaded |
| Material | 202 |
| Size | 1" to 12" |
| Steel Grade | SS304 |
| Spacer Shape | Round |
| Finish | Matt |
| Material Grade | SS 202 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
| Spacer Length | 20 mm |
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India