Pioneers in the industry, we offer stainless steel cabinet handle and cabinet door handles from India.
₹ 26 / Piece Get Latest Price
| Size (Center to Center) | 128 mm (5") |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish Type | Chrome |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Matt |
| Color | Silver |
| Handle Type | Pull Handle |
| Brand | Doorito |
| Product Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Grade | 202 |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size (Center to Center) | 4 to 12 inch |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Chrome Plated (CP) |
| Color | Silver |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Brand | Doorito |
| Material | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Size (Center to Center) | 4 to 12 inch |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Matt |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Brand | Lekeja |
| Size/Dimension | 7.5inch (Length) |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Thickness | 9.50 mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Size (Center to Center) | 96 mm (3.75") |
| Length | 6 inch |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Matt |
| Handle Type | Pull Handle |
| Brand | Doorito |
| Size/Dimension | 11inch (Length) |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Thickness | 8mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Size (C/C Distance) | 160 mm (6 inch) |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Silver |
| Finish | Chrome Plated (CP) |
| Handle Shape | Square |
| Size/Dimension | 8 mm thickness |
| Packaging Size | 30 - 50 Pieces |
| Material Grade | SS 202 |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 4 inch |
Minimum order quantity: 300 Piece
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India