Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer glass stud 12x12, 12x19, 12x1, black pvd glass stud / s s spacer / color spacer / s s glass stud, glass stud, silver polished standard stainless steel glass studs / spacer size: 12mm to 45 mm and s s glass spacer.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Through Bolt |
| Stud Diameter | 16 mm |
| Material | SS |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Grade | SS304 |
| Finish | Glossy |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Size | 12mm |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Through Bolt |
| Length | 1 Inch |
| Stud Diameter | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS304 |
| Finish | Glossy |
| Stud Length | 25 mm |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Round |
| Service Location | Stainless Steel |
| Stud Diameter | 1 to 12 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Grade | SS202 |
| Finish | Glossy |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Round |
| Length | 1 Inch |
| Stud Diameter | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS202 |
| Finish | Glossy |
| Stud Length | 25 mm |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Spacer Type | Unthreaded |
| Material | 202 gred |
| Size | 1" to 6" |
| Steel Grade | SS316 |
| Spacer Shape | Round |
| Finish | Matt |
| Material Grade | SS 202 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Spacer Length | 6 mm |
| Inner Diameter | 5 mm |
Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle SS handle ,Spigot ,SS Glass Stud ,SS Door Knob And More
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India