Our product range includes a wide range of polished stainless steel glass stud / glass spacer, ss glass stud, pvd rose gold glass stud, glass point fiting 50x50 and stainless steel d glass bracket.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Stand Off |
| Length | 1.5 Inch |
| Stud Diameter | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS304 |
| Finish | Glossy |
| Stud Length | 25 mm |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Flush Head |
| Length | 5 Inch |
| Stud Diameter | 19 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS202 |
| Finish | Rose Gold |
| Stud Length | 25 mm |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Stand Off |
| Length | 6 Inch |
| Stud Diameter | 16 mm |
| Grade | SS202 |
| Finish | Glosse |
| Stud Length | 25 mm |
| Glass Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Color | PVD COATED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 340 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Double Point |
| Suitable Glass Thickness | 10 mm |
| Finish | Glossy |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting | Wall Mount |
| Arm Configuration | 3 Way |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Glass Use | Partition |
| Glass Thickness | 10 mm |
| SS Grade | SS 202 |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | D |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Finish | Mirror |
| Clamp Shape | D Shape |
Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle SS handle ,Spigot ,SS Glass Stud ,SS Door Knob And More
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India