Providing you the best range of stainless steel thumb knob, stainless steel door knob, ss square knob, ss diamond knobs, stainless steel knob and stainless steel square knob / cabinet knob / drawer knob with effective & timely delivery.
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Finish | Matt |
| Ideal For | Exterior Door |
| Styles | Thumb Knob |
| Set Contents | Door Knob Set |
| Head Shape | Round |
| Grade | SS 202 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Size | 16x1 , 18x1 , 25x1 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15.5 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matt |
| Lock Type | Entry |
| Ideal For | Exterior Door |
| Backset | 70 mm |
| Door Thickness | 35-50 mm |
| Application | Bathroom Door |
| Color | Silver |
| Styles | Button Knob |
| Finishing | Chrome Finish |
| Product Thickness | 5mm |
| Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Knob Diameter | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Privacy |
| Ideal For | Exterior Door |
| Backset | 60 mm |
| Door Thickness | 30-45 mm |
| Application | Main Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Black |
| Color | Silver |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Glossy |
| Ideal For | Exterior Door |
| Color | Silver |
| Set Quantity | 2 |
| Set Contains | 2 |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Length | 3 Inch |
| Finish | Matt |
| Material | Stainless Steel |
| Lock Type | Passage |
| Backset | 60 mm |
| Door Thickness | 25-35 mm |
| Application | Main Door |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Knob size | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Designer |
| Grade | SS 202 |
| Finish | Polished |
| Shape | Square |
| Mount type | Front mount |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle SS handle ,Spigot ,SS Glass Stud ,SS Door Knob And More
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matt |
| Lock Type | Non Locking |
| Ideal For | Exterior Door |
| Backset | 70 mm |
| Door Thickness | 30-45 mm |
| Application | Interior Door |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Knob Diameter | 1 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Glossy |
| Lock Type | Non Locking |
| Ideal For | Exterior Door |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Finish | SS Finish |
| Color | Silver |
| Styles | Dome Knob |
| Finishing | Chrome Finish |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Grade | 202 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Knob size | 25 & 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 202 |
| Finish | Polished |
| Shape | Mushroom |
| Mount type | Single hole |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle SS handle ,Spigot ,SS Glass Stud ,SS Door Knob And More
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Door |
| Lock Type | Non Locking |
| Finish | SS Finish |
| Backset | 60 mm |
| Door Thickness | 30-45 mm |
| Color | Silver |
| Product Type | Knobs |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Metal Type | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Cabinet |
| Finish | SS Finish |
| Color | Silver |
| Length | 32x30 |
| Width | 32x30 |
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India