Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer stainless steel glass stud set, aluminium glass stud, stainless steel glass railing stud / glass spacer, silver polished stainless steel glass stud and ss l bet.
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Button Head |
| Length | 1 Inch |
| Stud Diameter | 16 mm |
| Finish | Maat |
| Stud Length | 100 mm |
| Glass Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | For Glass Door Fitting |
| Color | Silver |
| Grade | SS204 |
| Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Set Contain | 3 Piece Stud |
Minimum order quantity: 100 Piece
Established in the year 2022 , Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle & Many Items.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Round |
| Stud Diameter | 12 mm |
| Service Location | Pan India |
| Material | Aluminium |
| Grade | SS304 |
| Finish | Glossy |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | For Glass Fitting |
| Color | Silver |
| Usage | Railing, Facade |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Button Head |
| Length | 2 Inch |
| Stud Diameter | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS202 |
| Finish | Glossy |
| Stud Length | 38 mm |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Button Head |
| Length | 2 Inch |
| Stud Diameter | 30 mm |
| Grade | SS202 |
| Finish | Glosse |
| Stud Length | 50 mm |
| Glass Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Glass Fitting |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Saraswati Steel is the leading Manufacturing , Wholesaler , Trader of Door Handle SS handle ,Spigot ,SS Glass Stud ,SS Door Knob And More
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 202 |
| Size | 75 X 12 X 6 mm |
| Bracket Type | L Bracket |
| Thickness | 1.5 mm |
| Color | Silver |
| Length | 150 mm |
| Finish Type | Steel |
| Width | 25 mm |
| Suitable For | Window |
| Finish | Matt Finish |
Kuldip Patel (CEO)
Saraswati Steel
Ground Floor, Plot No.1, Revenue Survey No.143, -, Kothariya Ring Road, Kothariya, Near Kamnath Way, Bridge
Rajkot - 360002, Gujarat, India